KOLEKTORY SŁONECZNE 

Niezbędne informację, które każdy powinien wiedzieć o urządzeniach wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Kolektory słoneczne 

Przy wyborze kolektora, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, by posiadały certyfikaty poświadczające wysoki standard danego kolektora – Solar Keymark – czyli certyfikat jakości kolektorów.

Na wstępie o budowie kolektorów:

Kolektor płaski

To układ rurek zespolonych do metalowej płyty, zwanej – absorberem (czyli pochłaniaczem promieniowania słonecznego, ciepła) –  pokrytej tak zwaną powłoką selektywną. Całość jest zamknięta w obudowie, odpowiednio odizolowana od spodu i na bokach kolektora, która ma ograniczać straty ciepła i chronić kolektor przed uszkodzeniami. Jednocześnie od góry znajduje się szyba ze szkła hartowanego, która nie utrudnia przenikania do wewnątrz promieniowania słonecznego. Płynąca rurkami kolektora ciecz (zwykle stosuje się trudno zamarzający roztwór glikolu) ogrzewa się od rozgrzanej przez słońce powierzchni absorbera i transportowana jest do wymiennika lub wężownicy zasobnika.

 

 

Kolektory próżniowe

To nic innego jak szklane rury, w których panuje próżnia, ułożone równolegle i podpięte do korpusu kolektora. W każdej z rur zamontowano absorber i zróżnicowane orurowanie zależne od typu kolektora.
Poniżej graficznie przedstawione dwa typy kolektorów:

 

 

Jakie więc wybrać?

Inwestorzy często zadają sobie pytanie: płaskie czy próżniowe (rurowe)?

Odpowiadając: zależy to od wielu czynników i celów do jakich mają być wykorzystywane.

Od strony czysto teoretycznej, kolektory próżniowe są w stanie dostarczyć w ciągu roku więcej energii użytecznej niż płaskie – mówiąc teoretycznie!
W praktyce, to co jest zaletą kolektorów próżniowych czyli ich doskonała izolacja ,w okresach zimowych jest ich wadą. Kiedy pojawiają się opady śniegu lub mrozy, to pokrywa śnieżna bądź szron, mimo słonecznej i wyżowej pogody, pozostaje na kolektorze i nie spływa – właśnie przez ich izolację.

W okresach przejściowych jak wczesna wiosna – jesień, kolektor próżniowy w niskie dodatnie temperatury zewnętrzne jest bardziej efektywny od kolektora płaskiego, dzięki swojej izolacji, co skutkuje małymi stratami ciepła ale wtedy i tak przecież ogrzewamy już swoje domy.

 

 

W kolektorach płaskich jest zupełnie inaczej. Wystarczy by do kolektora dotarła odrobina promieni słonecznych a pod szybą bardzo szybko zacznie rosnąć temperatura a tym samym śnieg i szron sam spłynie. Oprócz tego, przy kolektorze płaskim, sami możemy przyśpieszyć ten proces włączając obieg czynnika grzewczego i zagrzać kolektor co spowoduje szybsze spływanie śniegu.

Kolektor płaski dzięki swojej budowie pozwala na osiągnięcie szybkich i wysokich efektów przy dobrych warunkach pogodowych. Duża powierzchnia absorpcyjna, krótka droga dotarcia promieni słonecznych do absorbera i bezpośredni jego styk z płynem przepływającym przez kolektor – to zalety płaskiego kolektora.

Tak naprawdę trudno powiedzieć, które kolektory są lepsze – zależy to jeszcze od usytuowania budynku, ilości miejsca do zamontowania, indywidualnych potrzeb i zasobności portfela inwestora.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umówić się z nami na spotkanie a my przeprowadzimy wizję lokalną i wspólnie wybierzemy odpowiednie kolektory oraz rozwiązania techniczne, które spełnią wszelkie Państwa potrzeby i oczekiwania.

Poniżej wykres uzysków z kolektorów płaskich i próżniowych do CWU w roku.

 

 

Zapraszamy do współpracy. Zapewniamy obsługę na najwyższym poziomie.

Zobacz naszą ofertę